Tapu harcı nasıl hesaplanır - Forexwi

Tapu harcı nasıl hesaplanır

                    Ev almak istiyorsunuz ancak ev aldığınızda karsınıza ne gibi ekstra masraflar çıkacağını bilmiyorsunuz. O zaman size biraz yardımcı olalım. Ev alacaklar için en çok karşılaşacakları ekstra masraf tapu harcıdır. Bu sebepten ötürü ev alma düşüncesi olanlara tavsiyemiz yapacakları bu masrafı da hesaplamaları ve sürprizle karşılaşmamalarıdır Bu aşamada üzerinize düsen, karşılaşacağınız tapu harcı miktarını önceden hesaplamaktır. Peki, bu tapu harcı nasıl hesaplanır?

Tapu harcını hesaplamak için öncelikle belediyeden bir rayiç bedel alınmalıdır.  Rayiç bedelinin üzerinden alacağınız dairenin tapu harcı hesaplanmaktadır. Örnek vererek tapu harcını hesaplamaya çalışalım. Bir daire aldık ve bedeli yaklaşık 100bin TL diyelim. Tapu harcı dairenin bedelinin binde 40i kadardır. Bu bedel satış sırasında her iki taraftanda %20 seklinde alınmaktadır. Ancak tarafların kendi aralarında yapacağı anlaşmaya göre daireyi alan kişi tüm bedeli kendisi ödeyebilir. Toplamda binde 40 olan bedel 100bintl lik dairede 4bin TL yapar. Peki tapu için yapacağımız masraf bitti mi? Cevabi arıyorsanız devam edelim…

Tapu masrafları arasında döner sermaye masrafida bulunur. 2018 yılı itibariyle döner sermaye Döner Sermaye Hizmet Bedeli 103.50 TL, İlave Hizmet Bedeli 14.00 TL olarak belirlendi. Buda sizin karsınıza çıkan ekstra bir masraftır. Unutmadan söyleyelim aldığınız daire kat mülkiyetliyse deprem sigortası da yaptırmanız gerekecektir.

 

Tapu harcı nasıl hesaplanır” için 2 yorum

 • Şubat 16, 2018 tarihinde, saat 8:42 pm
  Permalink

  bu işlerde ne yazık ki belediyenin peşinden koşmak lazım bazen çok uğraştırıyorlar bazen de hemen veriyorlar

  Yanıtla
 • Şubat 18, 2018 tarihinde, saat 6:10 am
  Permalink

  yüzde 2 yüzde 2 olarak hesaplanıyor sanırım ben ikisini de vermiştim anlaşmamız böyleydi

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Kredi notu nasıl hesaplanır