Kira vergisi beyannamesi nedir? Kimler kira vergisine tabidir? - Forexwi

Kira vergisi beyannamesi nedir? Kimler kira vergisine tabidir?

Adında anlaşılacağı gibi kira beyannamesi kira geliri alan kişilerin vermesi gereken bir beyandır. Bu beyana göre kişiler aldıkları kira oranına göre vergi vermek durumundadırlar. Ancak bu herk kira sahibini kapsamaz. Konutlar ve is yerleri ikili  ayrıma tabidir. Konut kira sahibin olanlar  yıllık kira 3600tl yi aşması halinde kira vergisine tabidir.  Is yerlerinde miktar farklıdır . Is yeri sahibi yıllık 23 bin kira gelirini aştığı taktirde kira vergisine tabidir. Hem işyeri hemde konutu olanlarda konut ve kira toplam geliri 29bintl yi aşması halinde her ikisinide beyan etmesi,  toplam geliri 29binin altında ise bu durumda sadece konut gelirini beyan etmesi gerekmektedir.

Kredi çekerek konut yada is yeri sahibi olmuş iseniz bu kredinin ilk yıllarında faiz kısmini öncelikle ödemeye başlarsınız. Bu noktada faiz giderlerini göstererek kira gelirlerinden yapılan vergiyi indirme imkânı vardır. Bunu yaparken gerçek gider yöntemi seçmeniz gerekmektedir. Kira geliri elde edenlerde iki turlu yöntem vardır . . Birincisi götürü kira yöntemi. Toplam kiranın %25 inin düşülmesini ifade eder. İkincisi ise gerçek gider yöntemidir.  Bu yolla kredi çektiğinizde gelen faiz sizin kiradan aldığınız gelirden düşer.

Kira vergisi 1 takvim yılı içerisinde is yeri yada konut kirasıyla elde edilen gelirin mart ayı içerisinde beyan edilmesiyle hesaplanır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi konut kira geliri 3600tl üzeri olanlar vergiye tabidir. Vereceğiniz vergi, aldığınız kira miktarı kaç ise bu miktarın 3600tl düşülmesi ile hesaplanır. Bu değer düştükten sonra gerçek gidere yada götürü gidere göre beyanname verilir. Sonrasında %15 ile %35 arasında  vergilendirme yapılacaktır.

Is yerleri içinde kira beyannamesinin yapılması için yıllık gelirin 29bin üzeri olması gerektiğini tekrar harlatalım . Bu tutarın altında gelire tabi olanlar stopaja tutulmazlar.  Ustu ise beyan edilecek hatta vergi iadesi alacak.  Vergi iadesini  bürüt kira üzerinden yani kiranın tümü üzerinden hesaplamak gerek.

 

Kira vergisi beyannamesi nedir? Kimler kira vergisine tabidir?” için 5 yorum

 • Mart 7, 2018 tarihinde, saat 7:29 pm
  Permalink

  Konut kira sahibin olanlar yıllık kira 3600tl yi aşması halinde kira vergisine tabiymiş. Eviniz 5metrekareden büyükse daha az kira olması mümkün değil ki zaten.Her türlü vergiye tabi oluyorsunuz

  Yanıtla
 • Mart 7, 2018 tarihinde, saat 7:30 pm
  Permalink

  Kimi evsahipleri elden kira alıp vergiden yırtmaya çalışıyorlar. Vatan hainliği adeta

  Yanıtla
 • Mart 7, 2018 tarihinde, saat 7:31 pm
  Permalink

  Hem evden hem kiralamaktan vergi alınması çok saçma bence. Osmanlı’da isyanlara neden olan yüksek vergi dönemlerine dönüyoruz giderek

  Yanıtla
 • Mart 10, 2018 tarihinde, saat 6:48 pm
  Permalink

  halen elden kira alma işi çok yaygın bir durum. herkes vergi kaçırıyor.

  Yanıtla
 • Mart 10, 2018 tarihinde, saat 6:49 pm
  Permalink

  vergi işlerine oldum olası kafam hiç basmadı. bazen bazı vergilerin alınmasını saçma buluyorum ama

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Kredi notu nasıl hesaplanır