Katilim bankacılığı nedir? Ne tur ayrıcalıkları vardır? - Forexwi

Katilim bankacılığı nedir? Ne tur ayrıcalıkları vardır?

 

Faize duyarlıysanız yani paranız üzerinden faiz getirisi istemiyorsanız, benzer şekilde bir eşya alırken yapılan alışveriş için faiz ödemek istemiyorsanız, faizsiz bankacılık diğer ismiyle katilimci bankacılığı incelemelisiniz.  Peki nedir bu katilimci bankacılık sistemi . Sistemin özü faizsizlik prensibine göre çalışmaya dayanır. Para yatırdığınızda veya urun aldığınızda bu sistemde faizle karşılaşmıyorsunuz.  Bunun yerine kar, zarar sistemi vardır. Siz bir yatırımcı olarak paranızla katilim sistemi olan bir bankaya gittiğinizde  paranızı yatırıp getiri isteyebilirsiniz. Paranız katilim bankacılığında bu prensibe dayalı olarak çalışır. Paranız ticarette , hizmette yada yatırım sektöründe yada benzer sektorel alanlarda değerlendirilir ve bu işlemler sonrası size bir getiri getirir. Bu getirir faiz olarak değerlendirilmez.

Normal bankacılık sisteminde  paranızı yatırmaya gittiğinizde paramı yatırmak istiyorum mevduat faizi bedir dediğinizde size faiz oranına ve paranızın bankada kalacağı sureye göre kazanacağınız para miktarı söylenir. Katilim bankacılığında ise sizin ne alacalığınız tam olarak net değildir.  Kazanca göre miktar belirlendiğinden dolayı önceden sizin ne kazanacağınız belirsizdir.

Ev yada araba alma işlemlerinden bahsetmek gerekirse, bu iki işlemin işleyiş prensibi de aynıdır.  Öncelikle almak istediğiniz ev ve arabayı belirlersiniz akabinde katilimci banka size satın almada yardımcı olur. Sonrasında yavaş yavaş borcunuzu katilimci bankaya ödüyorsunuz.

Katilim bankacılığında diğer bankalar gibi BDDK nin denetimi altındadır. Bütün diğer bankalarda olduğu gibi 50bintl ye kadar paranız devlet güvencesi altındadır.

Katilim bankasından tüketici kredisi alınır mı?

Katilimci bankasında ihtiyaç kredisi anlamında bir tüketici kredisi yoktur. Katilim bankalarının  tüketicilere nakit finansman sağlama durumu yoktur. Katilim bankası çalışma prensibi olarak müşterisinin ihtiyaç duyduğu mali satın alıp müşterisine sunar. Örneğin siz mobilya alacaksanız katilim bankası bu mobilyayı pesin olarak alır . Sizde bankaya vadeli olarak ödeme yaparsınız.  Misteri katilim bankası aracılığıyla mali alırken ne kadar miktara alacağını ne kadar ay vadeli olacağını bilir. Bun yöntemde ortada gezen nakit para yoktur bunun yerine mal yada eşya alimi söz konusudur. Katilim bankaları ile konut yada otomobil almak mümkün.

Peki elimizde bir miktar para var ve bu para katilim bankacılığından nasıl değerlendirilir?

 

Elinizdeki parayı değerlendirmek istiyorsanız ve katilim bankacılığı ile bu değerlendirmeyi düşünüyorsanız  banka sistemlerinizi bilmenizde fayda var. Katilim bankalarında mevduat hesaplarında olduğu gibi belirli vadelerle açılan hesaplar var. Bu hesaba katılma hesabi denir. Hesabın acilimi kar ve zarara katilim hesabidir.  Vade 1,3,6 , 9 ay yada 1 yıldan uzun vadeli seklinde olabilmektedir. Paranızı bu vadelerden biriyle katilim bankasına yatırıyorsunuz. Banka bu parayı işletiyor. Elde ettiği gelirden kendisi bir kar payı alır.  Kalanida sizin para miktarınıza göre hesabınıza ekler.

 

Katilim bankacılığı nedir? Ne tur ayrıcalıkları vardır?” için 5 yorum

 • Mart 5, 2018 tarihinde, saat 12:17 pm
  Permalink

  Ben bi ara araştırmıştım bu konuyu aylara göre kar payı oranları filan var. Diğer bankaları bilmem ama benim güvendiğim Ziraat Katılım.

  Yanıtla
 • Mart 6, 2018 tarihinde, saat 8:50 pm
  Permalink

  Faizsiz bankacılık diye geçiyor ama bence büyük yalan

  Yanıtla
 • Mart 6, 2018 tarihinde, saat 8:51 pm
  Permalink

  Nerde görülmüş bankaya faiz karışmasın?

  Yanıtla
 • Mart 6, 2018 tarihinde, saat 8:53 pm
  Permalink

  Bence çok güzel bir düşünce sonuçta herkes faiz istemez

  Yanıtla
 • Mart 6, 2018 tarihinde, saat 8:55 pm
  Permalink

  Banka piyasalarının çeşitlenmesi açısından katılım bankaları çok gerekli

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Kredi notu nasıl hesaplanır