İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar - Forexwi

İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

 

Kredi almak artık normal hayatın bir gidişatı haline gelmiştir. Çünkü her zaman gerekli parasal miktarları denkleştirmek mümkün olmayacaktır.  Bu denkleştirmelerin yapılabilmesi için bankalardan kredi alınmaktadır. Bankaların en önemli gelir kaynağı olan krediler farklı şekillerde müşterilerine sunulmaktadır. Çünkü herkesin ihtiyaç duyacağı kredi miktarı ve amacı farklılık göstermektedir. Bu nedenle de herkes ihtiyacı olandan fazla kredi almamalıdır. Bunun nedeni kredi ödeme zorluğuna düşülmesinin önüne geçilmek istenmesidir. Bankadan alınan krediler taksitlere bölünerek ve faiz oranı eklenerek geri ödenmektedir.

 

 Kredi Nasıl Alınır

 

Kredi alabilmek için ilk olarak herhangi bir bankaya değil araştırılıp karar kılınan bankaya başvuru yapılması gerekmektedir. Çünkü ödeme planı ve faiz oranı en uygun banka kredi için tercih edilmelidir. Bankaya karar verildikten sonra da bankaya kredi için başvuru yapılmalıdır. Kredi için başvuru yapıldığı zaman bankanın kredi sorumlusunun baktığı ilk veri kredi notudur. Kredi uzmanı kredi notunuza bakarak size kredi verilip veremeyeceğini aşağı yukarı söyleyebilir. Ancak yine de başvuru yapılabilir. Başvuru sonucunda kişinin uygun görülmesi halinde kredi verilmektedir. Kredinin onaylanıp onaylanmadığı genellikle banka tarafından müşterisine bildirilmektedir.

 

İcralık Olmak Nedir

 

Kredi ve kredi kartı borçlarının ödenmemesi halinde bankalar hukuksal yollara başvurmaktadır. Genellikle borcunu ödemeyen kişiler bankaların kara listesine girmektedir. Kara liste aslında finansal sicili bozuk olan kişilerin listesi olarak düşünebilir. Bu kişiler banka ile sağlıklı bir ilişki kuramamıştır. Kredi borcunu zamanında ödemeyen ve birkaç ayın borcunun birikmesi halinde banka tarafından müşterisine ihtar verilmektedir. İhtar sonucu da ödemesini yapmayan kişiler mahkeme kararıyla icralık olacaktır. Yani mallarına el konulması yönünde karar çıkabilecektir. İcralık olan kişiler bazı durumlarda kredi borçlarını tek bir bankada toplayarak borçlarını ödemek isteyebilirler. Bu konuda banka ile yeni bir anlaşma yoluna gidilerek yeni bir taksitlendirme yapılabilmektedir. Böylece borç ödeme yönünde adımlar atılmalıdır.

 

İcralık Olanlar Kredi Alabilir Mi?

 

İcralık olanlar da kredi çekme talebinde bulunmak isteyebilirler. Ancak çoğu zaman icralık olanlara kredi verilmesi mümkün değildir. Çünkü bu kişiler zaten başka bir bankaya borçludur. Aynı zamanda da icralık olan kişiler bankaların kara listesine de girmiştir. Kara listede bulunan kişilerin bankalar ile sorunları olduğu ortadadır. Bu nedenle icralık olanların kredi alması oldukça zordur. İcralık olan kişilerin kredi notları da bir anda düşebilmektedir. Kredi notu bir anda yükselmeyen ancak bir anda düşebilen bir veridir. Kredi notu gibi kredi almak için gerekli olan bir puansal verinin düşmesi kredi almayı zorlaştıracaktır. Zaten bankalar güven duymadığı ayrıntılara sahip olan kişilere kredi vermeyi çoğu zaman uygun görmezler.

 

İcralık Olanlara Hangi Bankalar Kredi Vermektedir

 

Bankalara olan borçlarını ödemeyen kişiler kısa bir süre sonra icralık olma durumu ile karşılaşmaktadır. İcralık olan kişiler borçlarını tek bir banka altında toplayarak borçlarını ödemek adına kredi çekebilmektedir. Borçlarını tek bir banka altında toplamak için bankadan kredi çekmek gerekmektedir. Bankadan icralık olan bir kişinin kredi çekebilmesi için şartlar oldukça ağırlaşacaktır. Netice de zaten icralık olan bir kişiye kredi verilmesi bile zor bir durumken, kredi verilmesi halinde şartlar daha zor olacaktır. İcralık olan kişiye kredi vermeyi kabul eden bankalar ciddi teminatlar isteyecektir. Bu teminatların en başında gayrimenkul ipoteği gelmektedir. Aynı zamanda da borcu ödeyebilecek bir kefil bulunması halinde de banka kredi vermeyi kabul edebilecektir. Bu ağır şartlar altında kredi vermeyi kabul eden bankalar borcun da yakın takipçisi olacaktır.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Kredi notu nasıl hesaplanır