Hesap isletim ucreti vermemek icin ne yapmaliyim - Forexwi

Hesap isletim ucreti vermemek icin ne yapmaliyim

 

 

Günümüzde sürekli olarak gündemde olan ve milyonlarca kişinin konuştuğu konulardan bir tanesi bankalar tarafından alınan hesap işletim ücretleridir. Bankalar müşterilerinden sahip oldukları hesaplarıyla ilgili olarak altı ayda bir kez ya da yılda bir kez belirli oranlarda hesap işletim ücreti tahsil etmektedir. Bankaların bu uygulaması hiç kimsenin hoşuna gitmese de birçok banka halen müşterilerinden yıl ortasında ve yıl sonunda hesap işletim ücreti tahsil etmektedir.

 

Bankalar tarafından her yıl alınan hesap işletim ücretlerini ödemek istemeyen birçok kişi bankalara yazılı ya da sözlü olarak bu taleplerini iletmekte ve konuyla ilgili bir adım atmaktadır. Ancak bankaların tamamı müşterilerine olumsuz cevap vererek hesap işletim ücretlerini almaya devam etmektedir. Son birkaç yıldan bu yana banka müşterilerinin bu konuda bilinçlenmesi üzerine hesap işletim ücreti ödemek istemeyen kişiler bağlı oldukları kaymakamlık içerisinde hizmet veren Tüketici Hakem Heyeti kurumuna gitmekte ve bir dilekçe ile bankanın kendilerinden tahsil ettikleri ücretlerin geri iade edilmesini talep etmektedir.

 

Hakem heyetleri oldukça yoğun olduğu için yapılan bu başvurular ancak birkaç ay sonra sonuçlandığı için bazı müşteriler hesap işletim ücreti ödememek için farklı arayışlar içine girmektedir. Bankadan bankaya farklılık gösterse de birçok banka kendilerinden çeşitli krediler çeken müşterilerine özel bir yaklaşım sergileyerek hesap işletim ücreti almamaktadır. Ayrıca kişilerin hesaplarını maaş hesabı olarak belirlemeleri, maaşlarını düzenli olarak bu hesaptan almaları da bankaların tercihine göre hesap işletim ücretinin alınmamasını sağlıyor.

 

Hesap işletim ücretini ödemek istemeyen kişilerin bu konu da yapabilecekleri başka bir işlem ise bankalara düzenli otomatik fatura ödeme talimatı vermektir. Günümüzde hizmet veren bankaların birçoğu müşterilerinin bir ya da birkaç tane otomatik ödeme talimatı vermesiyle sürekli olarak aldıkları hesap işletim ücretlerini almamaktadır. Bankaların müşterilerinden hesap işletim ücreti almamaları için vermesini istedikleri otomatik ödeme talimatları doğal gaz, elektrik, su ve telefon gibi çeşitli kurumlara ait faturalar olabiliyor. Bu nedenle en az iki tane düzenli otomatik ödeme talimatı vererek de uzun yıllar boyunca hesap işletim ücretinden muaf kalınabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Kredi notu nasıl hesaplanır