Havale ve EFT nedir? Hafta sonu havale ve EFT yapılır mı? - Forexwi

Havale ve EFT nedir? Hafta sonu havale ve EFT yapılır mı?

 

Hayatımızda telefon ve internet bankacılığı gişelerin geride kalmasına sebep olmaktadır. Teknolojinin ileri boyutlara gitmesiyle herkes evinden işyerinden telefonundan vb. yerlerden ödemelerini ve para transferlerini ATM’ye gitmeden işlemlerinizi hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirebilmektedir. Bilgilerinizi doğru olarak girdiğinizde kendi hesabınıza veya karşı hesapta paranız çoktan yerini almış durumda oluyor. Bu işlemleri EFT ve havale yoluyla yapmak çok kolaylaşıyor.

EFT Nedir?

Elektronik fon transferi adı altında anılan EFT işlemi, kurumlar aracılığıyla internet bankacılığı veya telefon bankacılığı ile para alışverişinizi gerçekleştirmenizi sağlamaktadır. EFT işleminizi ATM’ye veya bankaya giderek yapabilirsiniz, ancak internet ve telefonda yaptığınız para transferleri zaman kaybını önleyebiliyor ve kolay bir şekilde işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Bu aşamada 4 unsur bulunmaktadır:  gönderen banka ve alıcının bankası ve alıcı. 4 unsurlardaki bilgileri verdiğiniz andan itibaren para transferiniz işleme alınıyor ve banka tarafından onay bekliyor. İlk olarak yatırdığınız miktar ve hesabınızın bu miktarın yeterliliği kontrol ediliyor ve herhangi bir sorun yok ise işleminiz onaylanıyor. Hesabınızda EFT ücreti düşebiliyor, ancak her bankanın kendine belirdiği ücret vardır mesela bir banka 1 TL alıyorsa diğer banka 3 TL ücret alır. Resmi tatiller dışında hafta içi her gün 8.00 – 17.00 aralarında EFT işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu saatler dışında para transfer işlemleri yapıldığında ertesi güne aktarılıyor. EFT işlemlerinin bir diğer ayrıcalığı ise başka bir hesaba veya başka bir bankaya para transferi yapmanızı sağlıyor.

Havale Nedir?

Havale işlemleri genel olarak diğer hesaplar arasında para transferi yapımı olarak da bilenebiliyor. EFT’de olduğu gibi diğer bankalara para transferi gerçekleştiremezsiniz. Havale işlemleri mektup, telefon, ATM ve bilgisayar aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Havale işlemi gerçekleşebilmesi için karşı hesabın onayı gerekmektedir. Bu onay bankaya iletildiği andan itibaren havale işlemleri başlar. Havale tutarı bankadan bankaya değişebiliyor. EFT’de olduğu gibi işlem çok kolay ve hızlı değildir. Havalede sizden alınan bilgiler çok fazla ve onay süresi uzun sürebiliyor. EFT’ye göre daha fazla zaman alıcı oluyor.

Havale ve EFT nedir? Hafta sonu havale ve EFT yapılır mı?” için 4 yorum

 • Şubat 12, 2018 tarihinde, saat 8:45 pm
  Permalink

  havele ve etf için enpara kullanabilirsiniz tamamen ücretsiz

  Yanıtla
 • Mart 4, 2018 tarihinde, saat 12:31 pm
  Permalink

  Bildiğim kadarı ile aynı bankaya para aktarma havale farklı bankaya ise eft oluyor. Hiç masrafsız olmasından dolayı maaş aldığınız bankayı tercih edebilirsiniz.

  Yanıtla
 • Mart 7, 2018 tarihinde, saat 6:45 pm
  Permalink

  havale rahatta etf tam baş belası. ayrı ücret alması olsun gitmesinin uzun sürmesi olsun. işim düşmedikçe etf yaptırmam havale candır.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Kobi Destek | Moda Blog

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Kredi notu nasıl hesaplanır