Galeriden Senetle Araba Satışı - Forexwi

Galeriden Senetle Araba Satışı

 

Bankalardan taşıt kredisi almak yahut da araba alabilmek adına özel krediler almak kolay değildir. Beğenmiş olduğunuz birinci ve ikinci el arabaların herhangi bir banka kredisi almadan sahibi olmanız da elbette ki haya değil. Birçok galeri ve özel araba satan mekanlar; bir anda tüm araba parasını vermenizi beklemiyorlar. Ve bunun dahası illa ki taşıt kredisi yükümlülüğünün altına girmenizi ve boş yere bankaya birden fazla finansal gideri ödemenizi de gayet tabi tercih etmiyorlar. Peki, bu galerilerin senet ile araba satışı nasıl oluyor ve bu tür satışlardan kimler yararlanabiliyor?

Peşinatsız Ve Senet İle Araba Almak

Her araba galerisinin satış stratejileri aynı değildir. Bazı araba galerileri; herhangi bir peşinat ödemenizi istemez ve bunun yanında taksitlendirilmiş ödemeler için sizlere senet yapar. Peki, bu hesabın içerisinden nasıl çıkılır?

  • Sizler, bankalardan kredi çekemiyorsunuz fakat araba satıcısı galerilerin sicili yahut da ince işlemleri bankalarca çok fazla dikkat çekmez. Çünkü onlar her yıl binlerce kez kredi çeker ve ödemesini gerçekleştirirler. Bu bağlamda sizlerin çekmesi gereken taşıt kredisini sizlerin adına galeri çekiyor.
  • Burada önemli birkaç ayrıntı dikkat çekiyor. Galerici çekmiş olduğu faiz kredisini en düşük miktarlarda tutar. Buda onun krediyi geri ödemesini kolaylaştırır. Kredi vadeleri ise; 12 – 24 – 36 ay kadar olabilmektedir.
  • Ve gayet tabi bu işlemlerin ardından galericinin araba satışı ile kredi çekimi arasında bir karı olur. Ve bu karı da şu şekilde sağlar. İlk olarak ele alacağımız konunun ana hatlarını kredi faizi oluşturur. Sizlerin araba satın almak için belirttiğiniz vade ile doğru orantılı olarak belirlenmiş olan bir faiz miktarı söz konusudur. Örnek olarak belirtelim ki; galerici bankadan aldığı kredinin faizini yüzde sıfır dokuz olarak öder iken bunu size yüzde üç olarak yansıtır.
  • Burada bir nevi sizin işiniz karşılanır fakat galerici; hem araba satışından hem de kredi çekiminden karı elde eder.

Galerici İle Aranızdaki Güven Nasıl Sağlanır?

Bir galeri sahibinin peşinatlı ve senetli olarak neden araç satışına yanaştığını yukarıda anlattığımız kar dolu satırlardan umarız ki anlamışsınızdır. Bunun yanı sıra aklınızda oluşabilecek bir soru vardır ve bu da elbette ki; galeri sahibinin size neden güvenmesi gerektiğidir. Bu bağlamda anlatacaklarımızı unutmayın.

  • Arabayı satın alacağınız galeri sahibi noter huzurunca belirtilmiş ve yazılı olarak kanıtlanmış bir hususta arabanın üzerine rehin koyduracaktır.
  • Koyulan rehinin amacı; aracın borçlarının ve taksitlerinin bitmemiş oluşu halinde satışlarının gerçekleşmesinin asla mümkün olmaması ile alakalıdır.

Senet İle Araba Almak Riskli Mi?

Senetli araba almak elbette ki risklidir. Çünkü her senet ayrı ayrı yapılmaz. Genel itibari ile galerilerden tek bir senet yapılır ve bu senet de arabanın miktarı ile sınırlı olur. Sizlerin her ay yapması gereken düzenli ödeme de resmi evraklarca not edilir ve sizlere senet borcunuzu ödediğinize dair makbuz verilir. Bunun yanı sıra senetlerinizi gününde ödeyememeniz halinde asıl risk ile karşılaşmış olursunuz. Bu bağlamda;

  • Galeri sahibi senedinizi ödemediğiniz için durumu avukata bildirir ve size konu ile alakalı olarak dava açılır.
  • Araba üzerindeki rehin sebebi ile arabanız hemen elinizden kolayca alınır.
  • Ve son olarak da daha önce ödemiş olduğunuz tüm senetlerinizin yanması söz konusu olur.

Senetli araba almak gibi bir niyetiniz var ise ya ödemelerinizi tam olarak ayarlamalı ya da mutlaka tanıdığınız bir galeri sahibi ile anlaşmanızı tavsiye ederiz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Kredi notu nasıl hesaplanır