Ekonominizi Enerji Tasarrufu İle Güçlendirin! - Forexwi

Ekonominizi Enerji Tasarrufu İle Güçlendirin!

Son zamanlarda dünyanın içinde bulunduğu durum detaylı bir şekilde irdelenip değerlendirildiğinde, enerji tasarrufunun ne denli önemli olduğunu görmek kaçınılmaz olacaktır. Öyle ki enerji tasarrufu yaparak hem kendimize hem de çocuklarımıza  çok daha iyi bir dünya bırakmak mümkün olacaktır. Peki enerji nedir ve enerji kaynakları nelerdir? Enerji; bir maddede aktif olarak bulunan; ısı ve ışık şeklinde ortaya çıkan güce denilmektedir. Enerji kaynakları kendi içerisinde yenilenebilir ve yenilenemeyen kaynaklar olmak üzere 2 farklı maddeye ayrılmaktadır. Yenilebilir enerji kaynakları denildiği zaman akıllara ilk olarak su, rüzgar ve güneş enerjisi gelir. Su sorunu ileride büyük bir problem olarak kendisini gösterecek olsa da şimdilik bu kategoride yer almasında herhangi bir sakınca yoktur. Rüzgar ise dünyanın doğası gereği gerçekleşen bir olaydır bu nedenle yenilenmesi mümkündür. Güneşin enerjisi sonsuzdur. Bu nedenle insanların ve her türlü canlının da yaşam kaynağı olan güneş enerjisinin yenilenebilir olarak kendisini gösterdiği bilinir.

enerji

Yenilenemeyen enerji kaynakları ise yine doğada bulunur, fakat bir sınırı vardır. Tükendiklerinde yeniden temini mümkün değildir. Bu kaynaklardan biri de kömür olarak bilinir. Mesela ülkemizdeki hatta dünyadaki kömür madenlerinin sayısı sınırlıdır. Bu nedenle enerji kaynaklarının dengeli bir şekilde kullanılması insanları açısından en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri olarak kendisini gösterecektir. Yenilenebilir enerji kaynakları hem doğa için hem de insanlık için en doğal ve de en temiz yöntemler arasında yer alır. Doğanın kirlenmesine neden olmaz. Bu bağlamda çok önemli olduklarını söylemek mümkün olacaktır.

Yenilenemeyen enerji kaynakları ise dengeli bir şekilde kullanılmazsa, insanların ileriki dönemlerde çok ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya gelmeleri de kaçınılmaz hale gelecektir. Yenilenemeyen kaynaklar arasında petrol ve doğalgaz gibi maddeler de yer almaktadır. Bu neden yapılabilecek olan herhangi bir enerji tasarruf aslına bakıldığında gelecek nesillere çok daha rahat ve konforlu bir dünya bırakılmasına vesile olacaktır. Bu nedenle yapılacak olan enerji tasarrufları ile hem insan ekonomisinin güçlendirilmesi, hem de insanlığın ömrünün uzatılması kaçınılmaz olacaktır.

Kaynak: https://www.shallwe.com.tr/enerji-tasarrufu/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Kredi notu nasıl hesaplanır