Bilinçli Yatırım Nasıl Yapılır - Forexwi

Bilinçli Yatırım Nasıl Yapılır

 

 

BORSA

 Bilinçli Yatırım Nasıl Yapılır?

 

Borsa dünya üzerinde birçok insanın yatırım yaptığı bir oluşumdur. Borsada doğru zamanda doğru hisseye yatırım yaparsak paramızı kısa süre içersin de katlayabiliriz. Ancak borsaya yeni başlayanlar için yaptığımız yatırımın fazlasını almak sanıldığı kadar kolay değildir. Borsaya yeni başlayanlara uzmanlar genelde tek bir kağıdın hisselerini almak yerine bütçemize göre bir kaç tane hisse senedi almanın mantıklı olduğunu söylüyorlar. Böylelikle aldığımız bir hisse düşüşte olduğu zaman yükselen hisselerimizi satmak yatırımcıya kazanç sağlayacaktır. Ancak bu her zaman böyle olmayabilir. Risk almayı seviyorsanız ve doğru hisseyi doğru zamanda aldıysanız paranız hızla katlanacaktır. Ama unutmayın ki borsada bir yılda kazandığınız parayı bir ayda kaybedebilirsiniz. Bütün bunları göze alarak borsaya girin ve iyice öğrenene kadar kaybedince pek fazla üzülmeyeceğiniz paralarda bu işe girin.

 

 Bilinçli Yatırım Nedir?

Borsa piyasasında işlem gören araçlar hisse senetleri ile sınırlı değildir. Hisse senetleri ile anılmasının sebebi hisselerin daha hızlı el değiştirmesidir. Genellikle ”borsadan kağıt aldım”, ” şu kağıt hep kazandırıyor” gibi cümleler duyarız. Bunlar menkul kıymetler denilen ve bonolarında bulunduğu geniş bir grupta yer almaktadır. Dövizler ve borsa endeksleri yatırım araçlarını oluştururlar.

Bilinçli yatırım yapmak içinde bu bonoları ve endeksleri iyi takip etmemiz gerekiyor. Şirketlerin hisse senetlerini almadan önce o şirket hakkında derin araştırmalar yapmalıyız. Bu araştırmaları çıkan haberlere göre değil, şirketin yıllık açıkladığı kar-zarar durumuna, ortalama hacmine, hisse başına kar oranı ve yaptığı yatırımlara göre değerlendirmeliyiz.

Tüm borsacıların hayali yatırdığı yatırımın fazlasını en kısa sürede almaktır. Hep yapılan yanlışlardan biride aceleci davranmaktır. Borsa sabır işidir. Unutmayın borsada satmazsanız zarar yoktur. Ancak ”zararın neresinden dönersen kardır” diye atasözümüz de unutmamakta fayda var.

Bilinçli Yatırım Nasıl Yapılır” için 6 yorum

 • Mart 13, 2018 tarihinde, saat 8:38 pm
  Permalink

  İyi para kazandırıyor fakat bu işe başlamadan önce iyece araştırma yapmak lazım yoksa sonu kötü bitebilir.

  Yanıtla
 • Mart 14, 2018 tarihinde, saat 8:19 pm
  Permalink

  bu alanda oldukça vakit öldürmek gerekiyor gerçekten bilinçli bir yatırım yapmak istiyorsak öteki türlü çok zor.

  Yanıtla
 • Mart 15, 2018 tarihinde, saat 7:54 pm
  Permalink

  iyi bir yatırım uzmanı bulup, çok da fazla deşelememeyi tercih ediyorum. Bu işi uzmanlarına bırakmak lazım bence

  Yanıtla
 • Mart 15, 2018 tarihinde, saat 7:57 pm
  Permalink

  En sonda yazmışsınız ya, borsa sabır işidir diye. Kesinlikle katılıyorum. SAbırlı olursanız kaybetmek neredeyse imkansız.

  Yanıtla
 • Mart 15, 2018 tarihinde, saat 8:01 pm
  Permalink

  Yatırıma başlamadan önce bir süre gözlemleyip sonrasında uygun portfolyoyu oluşturmak gerekli. Bu anlamda da sabır önemli

  Yanıtla
 • Mart 19, 2018 tarihinde, saat 6:08 am
  Permalink

  bu alanda sabırsız olan net kaybeder demedii demeyin. sabırlı olan kazanır.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Kredi notu nasıl hesaplanır